HTML gyorstalpaló 15. rész
Szövegelemek
Bekezdéseinket könnyedén zárhatjuk balra, jobbra vagy középre a <p align=left/right/center></p> parancs segítségével. (p=paragraph=bekezdés):
Alaphelyzetben a szöveg balra zárt.
<p align=right> Ez egy jobbra zárt bekezdés. </p> |
Ez egy jobbra zárt bekezdés. |
Ha el akarjuk kerülni azt, hogy sorainkat a nem kívánt helyen törje el a böngészőA böngésző tulajdonképpen olyan szoftver, amellyel a World Wide Web hálózaton kalandozhatunk, az információk tömkelegében böngészhetünk, különböző erőforrásokat térképezhetünk fel. Ezt az oldalt valószínűleg ön is valamelyik böngészőprogram segítségével olvassa. A böngésző kliensként működve a kiszolgálókkal felveszi a kapcsolatot és azoktól különböző információkat szerez be. Egyszerű eszközöket nyújtanak az állományok feltérképezésére és letöltésére, amit egyébként a kissé nehézkesebb Archie és FTP segítségével kellene végrehajtani. A legelterjedtebb grafikus böngészők között található a Opera,a Chrome és a Mozilla Firefox. A szövegesek legelterjedtebbike a Lynx, amellyel leginkább unix operációs rendszereken találkozhatunk., akkor a <nobr></nobr> jelek közé helyezzük a “törhetetlen” szöveget. Alábbi példánkban akárhogy is választjuk meg a dokumentum szélességét a nevet nem törjük el.
<nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> <nobr>Bamba Kázmérka</nobr> |
Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka Bamba Kázmérka |
Szövegünket ízlésesebbé, még könnyebben áttekinthetővé tehetjük, ha vízszintes elválasztó vonalakat húzunk. Ezt a <hr> utasítás (hr = horizontal ruler = vízszintes vonal) segítségével tehetjük meg. Állíthatjuk a vonal vastagságát (size), helyzetét (align), és azt, hogy van e a vonalnak árnyéka vagy nincs. (shade=árnyék). Alaphelyzetben van árnyéka, középre rendezett, és 100%széles.
Lássunk egy-két példát:
<hr>:
<hr noshade>: <hr width=30%>: <hr align=left width=30%>: <hr size=5 noshade align=left width=30%>: |
Azt már korábban láttuk, hogy a betűtípusokat is lehet állítani, amiAlternate Mark Inversion: - váltakozó 1 invertálás. A módszer nagyon hasonló az RZ módszerhez, de nullára szimmetrikus tápfeszültséget használ, így az egyenfeszültségű összetevője nulla. Minden 1-es-hez rendelt polaritás az előző 1-eshez rendelt ellentettje, a nulla szint jelöli a 0-át. Természetesen hosszú 0-s sorozatok esetén a szinkronizáció itt is problémás, de a bitbeszúrási módszer itt is használható. igen veszélyes lehet, ha olyan betűtípust adunk meg, amiAlternate Mark Inversion: - váltakozó 1 invertálás. A módszer nagyon hasonló az RZ módszerhez, de nullára szimmetrikus tápfeszültséget használ, így az egyenfeszültségű összetevője nulla. Minden 1-es-hez rendelt polaritás az előző 1-eshez rendelt ellentettje, a nulla szint jelöli a 0-át. Természetesen hosszú 0-s sorozatok esetén a szinkronizáció itt is problémás, de a bitbeszúrási módszer itt is használható. nem minden gépen fordul elő. (A Mac-esek regényeket tudnának írni erről.) Ezért ha más stílusú szöveget akarunk megadni, akkor a betű méretével, az aláhúzással, a döntéssel, a kövérítéssel illetve a színnel operáljunk csak. Ha ez mind nem elég, akkor további segítséget jelenthet például az írógép tipus. (tt=typewriter type):
<tt>: Az itt látható szöveg olyan, mintha írógéppel készült volna </tt> |
Az itt látható szöveg olyan, mintha írógéppel készült volna |
A címzés akkor a legstílusosabb (a HTMLA dokumentumok logikai struktúráját a HTML (Hyper Text Markup Language) jelölései segítségével lehet szabályozni. A HTML arra készült, hogy segítségével a dokumentumok szokásos, sorban egymás utáni olvasása helyett, a szövegben elhelyezett kapcsolatok alapján az egész dokumentum könnyebben legyen áttekinthető és elolvasható. Segítségével logikusan szervezett és felépített dokumentumokat lehet készíteni, olyan módon hogy a nyelv alkalmas logikai kapcsolatok létrehozására a dokumentumon belül és dokumentumok között, amit a dokumentum olvasója kezelhet. A dokumentum fogalmát itt általánosabban kell értelmeznünk: ezek objektumok, amelyek lehetnek: szöveg, kép(grafika), hang (zene), de akár mozgókép (film) is. Ahogy az már az előzőekben látható volt, az ilyen módon szervezett szöveget hypertextnek hívjuk. A HTML formátumú fájl valójában egy szöveges fájl, szintén szöveges (olvasható) vezérlőkódokkal. Ezek a vezérlőkódok < és > jelek között szerepelnek, és a szöveg megjelenését, formátumát, például a betűk nagyságát, formáját, stb. jelölik. A szöveg egyéb dokumentumokra vagy a dokumentum más részeire való hivatkozásokat is tartalmazhat amit a vezérlőkódok segítségével adhatunk meg linkek formájában. Ezek a linkek — amelyek a megjelenítéskor általában kék színű, aláhúzott szövegekként, vagy kék keretes ikonokként jelennek meg — hypertext alakúvá teszik a dokumentumot. A legtöbbször minden egyes link hivatkozás egy másik HTML oldalra ( Azért ez alól van kivétel.) ami a Világ bármely pontján lehet. nyelv megalkotói szerint), ha dőlt betűvel és írógépszerű betűvel készül és előtte-utána sorköz van. Nincs más teendőnk, mint a szöveget az <address> </address> jelek közé tenni.
<address>: székhely<br> Csíkszereda<br> Vártér 1. </address> |
<addressAngol szó, jelentése: cím. Az Interneten belül a számítógépeket, illetve a számítógépes erőforrásokat azonosító cím. A kapcsolódó gazdagépek (hosztok) millióinak egyedi IP címe, az Internet felhasználóinak pedig egyedi e-mail címe van, amely lehetőséget ad arra, hogy a levelesládákba elektronikus üzenetet lehessen küldeni. Az ilyen címeket a domén (domain) nevek rendszerének - másképpen tartományi névrendszernek - megfelelően használhatjuk.>
székhely
Csíkszereda Vártér 1. |